Організація PISA Ukraine провела дослідження і дійшла висновку, що більшість абітурієнтів, що отримують високі оцінки у школі не мають бажання продовжувати здобуття освіти у вищих навчальних закладах. Давайте детальніше розберемося з причинами такого феномену.

Зазвичай, кожен учень переживає моменти кризи та сумнівів, закінчуючи школу. Багато питань вирують у голові майбутніх професіоналів: у якій сфері хотілося б працювати? Чи буде цей вибір задовольняти фінансові потреби? Наскільки я конкурентний? Наскільки мені це потрібно? Як я маю реалізуватися? Однак, не всі ототожнюють успішну кар’єру зі здобуттям вищої освіти і частіше такі відгуки доводиться чути саме від відмінників.

За дослідженнями PISA Ukraine було отримано пропорційну залежність між шкільною успішністю та бажанням отримати повноцінну вищу освіту: відмінники впевнені, що їм навчання не є доречним, а не досить успішні учні прагнуть компенсувати втрачені знання в українських ВНЗ. Чи є в цього логічне «зерно» чи це лише примха сучасних підлітків?

Якщо свідчити у масштабах країни, для економіки й суспільства цей тренд створює ризик до втрати більшості здібних та талановитих працівників, потенційних лідерів українського ринку праці. Але переважна більшість підлітків, що не демонструють особливого бажання здобувати навчальні досягнення у школі, виявляють претензію на здобуття вищою освіти, навіть, деколи маючи вірогідність не пройти вступних іспитів.

Адміністрація Нової української школи зазначає, що це може стати серйозною проблемою, адже середня освіта призначена, аби системно забезпечити дітей необхідними базовими навичками та компетенціями, що підготують учня до майбутніх професійних та життєвих викликів, виховає або збагатить потенціал розвитку певних якостей характеру, адже прогресивність ідей українського суспільства залежить саме від міри нашої освіченості, особистісної відповідальності, вмінням та навичкам командної роботи та здатності приймати виважені, але сміливі рішення. ВНЗ у свою чергу мають програмно сформувати професійне мислення своїх студентів, підготувати до швидкого та безпомилкового розв’язання професійних питань, адже зіштовхуючись з проблемами, ми маємо застосувати креативне мислення, аби знайти рішення, мислячи категоріями професійної сфери, яку ми вибрали. У зв’язку з цим, студент протягом усього терміну навчання формує в себе професійне мислення. Тому PISA Ukraine наголошує на необхідності надавати достатній спектр освітніх можливостей, проектної діяльності та навчальних програм неакадемічного характеру для повноцінної реалізації здібних кадрів. Є припущення, що відмінними своїм небажанням «витрачати час» на академічну освіту, проявляють інтерес до кар’єрного зростання, але поки що ця теза знаходиться на стадії припущення.

Звичайно, у пріоритеті організації є формування відповідальної особистості громадян. Але не варто забувати і про професійну спеціалізацію, аби стимулювати розвиток української економіки та суспільства.