Споконвіку вишиванки були національним символом, предметом гордості і автентичним ознака українців. Сьогодні в гардеробі у кожного другого жителя нашої країни є парочка вишитих сорочок. Це не просто одяг і модний тренд, але і могутній оберіг. Пропонуємо вашій увазі 8 цікавих фактів про українських вишиванках.

Сьогодні серед жінок особливою популярністю користуються можливість вишиванку купити в інтернеті, однак, нічого подібного у наших предків не було. Це всього лише сучасна модна інтерпретація. Довгі сорочки дійсно існував раніше, але поверх них неодмінно одягали плахту з запаскою, а в кінці 19 століття - спідницю. Сьогодні ви можете придбати плаття-вишиванку, яке є самостійною частиною гардеробу, і поверх нього нічого одягати не потрібно.

1. Українська вишита сорочка - одна з самих старовинних предметів одягу. Давньогрецький учений Геродот у своїх працях стверджував, що була декорована вишивкою одяг скіфів, які тривалий час жили на території сучасної України. У Черкаській області археологи знайшли зображення чоловіків, одягнених в аналог українського народного костюма. Знахідка датується 6 ст. н. е.

2. Спочатку слов'янські вишиванки вважалися виключно оберегом і носили релігійний характер. Саме тому жіночі та чоловічі вишиванки ось такі прикрашали орнаментом на рукавах, манжетах і подолі - скрізь, де тіло було відкритим і беззахисним перед злими силами. Новонародженому обов'язково дарували вишиту сорочку, щоб вона оберігала його від хвороб і злих духів.

3. Сорочку завжди вишивали жінки. Тому вишивка несла в собі сильний емоційний заряд, символізувала жіночу любов, вірність і покора. Наречена неодмінно повинна була самостійно вишити сорочку своєму нареченому перед весіллям.

4. Першим модником, який поєднав старовинну вишиванку з сучасним костюмом був Іван Франко. Саме в такому вигляді він і зображений на купюрі номіналом у 20 гривень.

5. Кожен регіон України може похвалитися своїми унікальними вишиванками. Вони відрізняються фасонами, кольором, способом вишивання, орнаментом і візерунками. Так, наприклад, на Закарпатті переважали геометричні візерунки. При цьому сорочки вишивалися різнокольоровими нитками. А от у Полтавській області була популярна техніка вишивки "білим по білому".

6. Значна частина орнаментів, які використовуються для вишивки, своїм корінням йдуть в язичницький світ. Різні знаки Сонця, Води, Землі, свастика - все це відгомін язичництва

7. На Русі кожна жінка неодмінно повинна була вміти вишивати. Навіть найбагатші панянки самі шили собі сорочки. В той час купити вишиванку як тут де-небудь було неможливо, тому кожна господиня шила сорочки для себе, свого чоловіка і дітей.